Zespół Szkół Elektryczno-Elektronicznych
im. prof. Maksymiliana Tytusa Hubera w Szczecinie

logo_tme

Debaty


18_04_24 (1).jpg

Przełom marca i kwietnia każdego roku to najbardziej intensywny okres w kalendarzu debat oksfordzkich. W tym roku drużyna z ZSEE w dniu 27 marca br. uczestniczyła w finałach wojewódzkich Turnieju Debat Historycznych IPN w Szczecinie – gdzie dotarła do półfinału ulegając decyzją sędziów zespołowi z SCI, spierając się wokół tezy: ,,Podpisanie przez generała Sikorskiego układu Sikorski–Majski  w 1941 r. było błędem”.

Już w dniu 5 kwietnia br. kolejna reprezentacja z ZSEE stawiła się na centralnych finałach Mistrzostw Polski Debat Oksfordzkich organizowanych przez Fundacje Edukacyjna G5 i UAM w Poznaniu. W dwumeczu przegrali z V LO z Krakowa w trakcie dyskursu wokół, jakże różnorodnych i abstrakcyjnych, tez: ,,Jako artysta zgodzilibyśmy się na propozycję zespołu i zagrali punk rockową piosenkę wraz z zespołem zamiast koncertu jazzowego w obecności królowej Wielkiej Brytanii” oraz ,, Lepszy byłby świat z dominującą normą maksymalnej transparentności w związkach romantycznych (np. dzielenie się hasłem do telefonu, udostępnianie lokalizacji, pełna szczerość dotycząca emocji i uczuć)”.

Nie zrażając się tymi wynikami z zapałem przystąpiliśmy do ostatniej znaczącej imprezy dla miłośników retoryki w tym roku szkolnym – tj. Turnieju Debat Oksfordzkich o Puchar Rektora Uniwersytetu Szczecińskiego. Jest on częścią realizowanego od 2022 r. projektu Społeczna Inicjatywa Naukowa US przeprowadzanego w ramach programu MNiSW – ,,Społeczna Odpowiedzialność Nauki”. Organizatorem i pomysłodawcą tego Turnieju jest asystent US na Wydziale Prawa – Piotr Myć, a przedsięwzięcie uświetnili swoją obecnością rektor US: prof. dr hab. Waldemar Tarczyński oraz wojewoda zachodniopomorski: Adam Rudawski.

18_04_24 (2).jpg

W dniu 18 kwietnia br. w gmachu Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie przy Wałach Chrobrego, w tzw. Sali Rycerskiej zgromadziło się 50 uczestników z ośmiu szkół z naszego regionu. W pierwszej turze w systemie pucharowym rozegrano szereg debat na różne tematy eliminując zarazem już połowę uczestników. Nasza drużyna spierała się z III LO z Gorzowa Wielkopolskiego broniąc tezy: ,,W Polsce powinno się wprowadzić instytucję weta ludowego”. W półfinale po niezwykle zaciętej debacie decyzją sędziów (2:1) pokonaliśmy zespół z VI LO w Szczecinie ponownie stając po stronie propozycji do tezy: ,,Polska powinna przyjąć walutę euro, zakładając, że jest to w pełni proceduralnie możliwe”. I tak dotarliśmy do finału, gdzie broniąc dość zawilej tezy: ,,W prawie czy bezprawiu to moja ojczyzna” pokonaliśmy zespół z XI LO ze Szczecina. Debata była transmitowana ,,na żywo” przez telewizję US –  polecam link do wydarzenia: https://facebook.com/events/s/turniej-debat-oksfordzkich-o-p/1421485442095717/.

 

Na podium stanęły następujące drużyny reprezentujące miejscowe szkoły:

  1. Zespół Szkól Elektryczno–Elektronicznych im. M.T. Hubera w Szczecinie,
  2. XI Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi w Szczecinie,
  3. VI Liceum Ogólnokształcące im. S. Czarnieckiego w Szczecinie.

 18_04_24 (3).jpg

Pragnę bardzo podziękować wszystkim członkom drużyny z ZSEE – a konkretnie: Przemkowi, Zuzie, Mikołajowi, Olivierowi i Mateuszowi, którzy pełni zapału, wiary i ogromu włożonej pracy w przygotowania i wielomiesięczne ćwiczenia w ramach Klubu Dyskusyjnego przy ZSEE odnieśli ten niezwykły sukces – w końcu po dekadzie zmagań wygraliśmy konkretny Turniej, tak jak to wskazywali antyczni Grecy – zwycięzcą może być tylko jeden, ten który pokonał w szlachetnej walce swoich rywali. Pragnę również podziękować pani Elżbiecie Barańskiej za opiekę nad drużyną w trakcie tego Turnieju. Ja tymczasem w trakcie wszystkich wspomnianych przedsięwzięć przebywałem, przez prawie miesiąc, na łóżku szpitalnym i z tej pozycji starałem się przygotowywać uczniów i koordynować wszelkie działania organizacyjne we współpracy z Dyrekcją ZSEE.

18_04_24 (4).jpg

 

Opiekun Klubu Dyskusyjnego przy ZSEE: Waldemar Potkański


debata_poznan_24 (1).JPG

W sobotę 9 marca br. drużyna z ZSEE w Szczecinie w składzie: Przemysław Socha (z kl. 3Tm), Mikołaj Michno (z kl. 4Tp), Oliver Gorzka (z kl. 2Tp) i Hubert Mikus (z kl. 2Tn) wzięła udział w eliminacjach w formule on-line do MPDO w Poznaniu. W ciągu czterech dni 80 drużyn z całego kraju spierało się wokół przygotowanych problemowych tez. W naszym przypadku były to łączenia miedzy 9 00 a 17 30 w minioną sobotę i konkretne debaty wokół tematów:

  1. ,,Lepszy byłby świat, w którym religie przyjęły koncepcję ,,boskiego oświecenia” – z I LO z Krakowa (,,Nowodworkiem”) – to najstarsza szkołą średnia w Polsce pochodząca z XVI w.
  2. ,,Należy popierać ustanawianie sądów GACACA ponad ustanawianie sądów zagranicznych w Rwandzie” – z II LO z Konina.
  3. ,,Ligi piłkarskie powinny wprowadzić zasadę 50+1” – z III LO z Krakowa.

Werdyktem sędziów wygraliśmy pierwszą i trzecią debatę i ulegliśmy w drugiej. Do ścisłego finału dostawały się tylko pierwsze drużyny w grupie i niektóre z pozycji drugiej po przeliczeniu cząstkowych punktów sędziowskich. Ostateczne decyzje dotarły do nas we wtorek pod wieczór.

Serdeczne gratulacje dla: Przemka, Mikołaja, Olivera i Huberta za tygodnie przygotowań, ćwiczeń i zaangażowania oraz wspaniałe mowy w dniu eliminacji MPDO.

I dlatego mamy przyjemność ogłosić, iż w tym roku i to już niebawem na początku kwietnia 2024 r. nasz zespół będzie reprezentował nie tylko ZSEE, ale również jako jedyna drużyna miasto Szczecin i całe woj. zachodniopomorskie podczas MPDO w Poznaniu. A warto wspomnieć, że za przysłowiową ,,burtą” finałów mistrzostw pozostały zespoły z tak renomowanych szkół jak: IV, VI, VII LO z Krakowa lub XIV LO z Warszawy (z najlepszego od kilku lat liceum w Polsce wg. rankingu ,,Perspektyw”).

Opiekun Klubu Dyskusyjnego przy ZSEE: Waldemar Potkański

debata_poznan_24 (2).JPG


W dniu 13 grudnia 2023 r. o godzinie 17 00 odbyła się w auli ZSEE ,,otwarta” debata dwóch drużyn szkolnego Klubu Dyskusyjnego nt. ,,Unia Europejska powinna priorytetyzować działania mające na celu powrót uchodźców do krajów pochodzenia (takie jak np. odbudowa zniszczonych terenów, pomoc socjalna na powrót, zapewnienie ochrony), ponad próbę asymilacji ich w krajach członkowskich”.

Byłą to także okazja do podsumowania osiągnięć członków Klubu w tym roku kalendarzowym. Uczestniczyliśmy w marcu br. w fazie eliminacyjnej Mistrzostw Polski Debat Oksfordzkich w Poznaniu w formule on-line i uzyskaliśmy drugą lokatę w grupie. Jednak po zmianie regulaminowej – tylko zwycięzcy awansowali do puli finałowej i dlatego na eliminacjach  zakończyliśmy przygodę z MPDO. W tegorocznej edycji wojewódzkiego Turnieju Debat Historycznych IPN w Szczecinie zwyciężyliśmy w fazie grupowej i ostatecznie uzyskaliśmy III lokatę w Turnieju. Tak więc Klub Dyskusyjny nie tylko trwa, ale i się rozwija i przy tej okazji zapraszamy wszystkich zainteresowanych do udziałem w jego pracach.

 odo_23.jpg


Opracował – opiekun Klubu Dyskusyjnego przy ZSEE: Waldemar Potkański


W sobotę – 10 czerwca br. drużyna z ZSEE w składzie: Aleksander Luby (z kl. 4Pf), Hubert Mikus (z kl. 1Tn), Oliver Gorzka (z kl. 1Tp) i Mikołaj Michno (z kl. 3Tp) uczestniczyli w eliminacjach Pucharu Polski Debat Oksfordzkich organizowanych przez Fundację ERGO oraz Wydział Ekonomii Uniwersytetu Gdańskiego w formule on-line. W fazie grupowej rozegraliśmy dwie debaty.

Pierwszą z drużyną z II LO z Wałbrzycha – spierając się wokół tezy: ,, Obecność polityków i polityczek w mediach społecznościowych przynosi więcej szkód niż korzyści”.

Drugą z zespołem z II LO w Dąbrowie Górniczej – reprezentując stronę propozycji do tezy: ,,Sport powinien zostać odpolityczniony”.

W ocenie zespołu sędziowskiego przegraliśmy pierwszą debatę i wygraliśmy drugą uzyskując drugą lokatę w swojej grupie, a nasza konkurencja - II LO z Wałbrzycha w finałowej rozgrywce wygrała tegoroczne eliminacje i dostała się do ścisłego finału PPDO.

Dla naszego zespołu była to kolejna ciekawa i twórcza rozgrywka pozwalająca udoskonalić warsztat mówców przed przyszłorocznym sezonem debat.

 

Przygotował opiekun Klubu Dyskusyjnego przy ZSEE: Waldemar Potkański

zdjecie 1-10-06.jpgzdjecie 2-10-06.JPG


W dniu 28 marca br. rozegrano VIII edycje Turnieju Debat Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie. Uczestniczy o nim osiem zespół ze szkół średnich. W fazie grupowej zespół z ZSEE rywalizował z:

I LO (wygrywając 3:0 – 189:161), teza: ,,Uwłaszczenie chłopów w Królestwie Polskim stanowi najważniejszy skutek powstania styczniowego”,

ZS nr 6 (wygrywając 3:0 – 224:144, teza: ,,Przyczyną porażki „Akcji Burza” były jej główne założenie, a nie sytuacja na froncie”,

IV LO (wygrywając 3:0 – 214:166), teza: ,,Zmiana granic po II wojnie światowej przyniosła Polsce więcej szkód niż korzyści”.

 

Tym samym uzyskując pierwsze miejsce w grupie. W półfinale zmierzyliśmy się z zespołem z ZS nr 8 w Szczecinie i tu decyzją sędziów przegraliśmy 2:1 w kontrze do tezy: ,,Głównym powodem niepowodzenia reform gospodarczych Edwarda Gierka, w latach 1970-1976, była sytuacja międzynarodowa”. Po zsumowaniu wszystkich punktów zajęliśmy ostatecznie trzecie miejsce w Turnieju, wygrał rywalizację zespół  z VI LO w Szczecinie.

Jury wyróżniło poza tym ,,najlepszego mówcę Turnieju” i ten zaszczytny laur przyznano Mikołajowi Michno (wicemistrz Polski 6 edycji TDH IPN z 2021 r.).

28-03-23 (2).JPG28-03-23 (1).JPG

Link do filmu: https://youtu.be/NjsJzjuYp54

 

2024-technikum-zloto.jpg
TECHNIKUM ELEKTRYCZNO-ELEKTRONICZNE IM. PROF. M.T. HUBERA w Szczecinie jest wśród 100 najlepszych techników w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu Techników PERSPEKTYWY 2024 i przysługuje mu tytuł "Złotej Szkoły 2024".

Partnerzy


Patronat:


TVP
enea

azoty.png

Copyright ZSEE/TME 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.