Zespół Szkół Elektryczno-Elektronicznych
im. prof. Maksymiliana Tytusa Hubera w Szczecinie

logo_tme
  • 1
  • 2
  • 3

W dniach 16 – 21 października 2023 r. trzech uczniów naszej szkoły z klasy 2Td (Ignacy, Olek i Michał) wzięło udział w międzynarodowym spotkaniu młodzieży, które odbyło się w Berlinie w formie warsztatów z cyklu European Democratic Action Week. W wydarzeniu wzięli udział uczniowie z miast partnerskich dwóch dzielnic Berlina: Friedrichshain-Kreuzberg oraz Treptow-Köpenick – czyli około 60 uczniów z Polski (Szczecin i Warszawa), z Ukrainy (Kijów i Dolyna) oraz oczywiście gospodarze z Niemiec (Berlin).

aa_20231020_173631.jpg

 

Od ponad 25 lat Szczecin jest miastem partnerskim berlińskiej dzielnicy Friedrichshain-Kreuzberg, a w tym wydarzeniu Szczecin był reprezentowany przez młodzież z ZSEE im. prof. M. T. Hubera (TME), XVIII LO im. J. Wybickiego oraz IX LO im. Bohaterów Monte Cassino.

 

Tydzień obfitował w wiele różnorodnych aktywności, które umożliwiały poznanie rówieśników z innych krajów i wspólne spędzanie z nimi czasu, a główną formą zajęć były warsztaty tematyczne prowadzone w języku angielskim przez specjalistów z różnych dziedzin (m.in. teatr, taniec, fotografia, ogród, sport), które miały na celu wypracowanie odpowiedzi na trzy pytania:

  • What makes you strong?
  • How do you imagine your future?
  • Where are you happiest in your city?

 

Oprócz udziału w warsztatach, młodzież uczestniczyła w panelach dyskusyjnych z burmistrzami dwóch dzielnic Berlina oraz zwiedzała miasto. W programie był także wieczór poświęcony prezentacji poszczególnych krajów i miast, z których przyjechali uczestnicy, a zadaniem każdej grupy było przygotowanie jakiejś tradycyjnej potrawy w specjalnej wielostanowiskowej kuchni. Tak więc oprócz typowej prezentacji atrakcji Szczecina i Pomorza Zachodniego było wspólne gotowanie - nasza grupa zrobiła gołąbki, które wraz z kanapeczkami z paprykarzem szczecińskim zostały ze smakiem skonsumowane przez innych uczestników.

 

Wszystkie warsztaty odbywały się w specjalnym obiekcie szkoleniowym „Die gelbe Villa” w Berlinie, a miejscem noclegu i pożegnalnego ogniska był młodzieżowy ośrodek wypoczynkowo-edukacyjny Störitzland położony w lesie nad jeziorem na przedmieściach Berlina. Wszystkie koszty pobytu, wyżywienia i przejazdów pokryła Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży – międzyrządowa organizacja wspierająca finansowanie projektów i przedsięwzięć polsko-niemieckich.

 

Tekst i zdjęcia: Andrzej Bownik (organizator i opiekun wyjazdu)

EDAW_23 (1).jpgEDAW_23 (10).jpgEDAW_23 (11).jpgEDAW_23 (12).jpgEDAW_23 (13).jpgEDAW_23 (14).jpgEDAW_23 (15).jpgEDAW_23 (16).jpgEDAW_23 (17).jpgEDAW_23 (18).jpgEDAW_23 (19).jpgEDAW_23 (2).jpgEDAW_23 (20).jpgEDAW_23 (21).jpgEDAW_23 (3).jpgEDAW_23 (4).jpgEDAW_23 (5).jpgEDAW_23 (6).jpgEDAW_23 (7).jpgEDAW_23 (8).jpgEDAW_23 (9).jpg

 

 

 

2022-technikum-zloto.jpg
TECHNIKUM ELEKTRYCZNO-ELEKTRONICZNE IM. PROF. M.T. HUBERA w Szczecinie jest wśród 100 najlepszych techników w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu Techników PERSPEKTYWY 2023 i przysługuje mu tytuł "Złotej Szkoły 2023".

Partnerzy


Patronat:


TVP
enea

azoty.png

Copyright ZSEE/TME 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone.