W dniach 12 - 18 maja 2024 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w międzynarodowych warsztatach dla młodzieży w ramach projektu z preorientacji zawodowej „Zusammen kommen wir weiter” / „Razem osiągniemy więcej”, w którym udział wzięli także rówieśnicy z niemieckiej szkoły z Soest (Nadrenia Północna-Westfalia).
W ciągu tygodnia uczniowie odkrywali swoje zdolności manualne podczas eksperymentowania w różnych warsztatach kreatywnych - m.in. tworzenie obiektów 3D i ich drukowanie; projektowanie przedmiotów użytkowych (głównie lamp) i wycinanie ich w tekturze lub drewnie na laserowym ploterze; tworzenie poklatkowej animacji wideo oraz budowa modeli (minirobotów) z podzespołów starych komputerów - tzw. "hebocon".
Wspólna praca nad projektami umożliwiała lepsze poznanie uczniów z Niemiec, integrację z nimi oraz rozwój umiejętności językowych. Oprócz zajęć warsztatowych było wiele animacji językowych, zajęć integracyjnych, a także zwiedzanie ciekawych miejsc w Bawarii i przede wszystkim Monachium - były to m.in. starówka z Marienplatz, Deutsches Museum – jedno z największych na świecie muzeów techniki wraz z oddzielnymi filiami poświęconymi lotnictwu i motoryzacji, stadion Allianz Arena, z którego korzysta klub piłkarski Bayern München, kompleks parkowo-pałacowy Schleißheim...
Zajęcia odbywały się w placówce edukacyjnej Heiner Janik Haus - Jugendbegegnungsstätte am Tower w Oberschleißheim, a projekt i koszty podróży zostały dofinansowane przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży. Organizatorem wyjazdu był p. Andrzej Bownik, a opiekunem p. Krzysztof Bolesta.
Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży (PNWM) to organizacja, która umożliwia spotkania i współpracę młodych ludzi z Polski i z Niemiec. Dofinansowuje i merytorycznie wspiera polsko-niemieckie i trójstronne projekty wymiany. Dla osób organizujących spotkania PNWM oferuje szkolenia, konferencje i seminaria oraz wydaje publikacje. PNWM jest organizacją międzynarodową utworzoną przez rządy Polski i Niemiec w 1991 roku, równocześnie z podpisaniem traktatu dobrosąsiedzkiego. Od początku istnienia PNWM dofinansowała ponad 80 tysięcy projektów wymiany, w których udział wzięło przeszło 3 miliony młodych ludzi.