Zespół Szkół Elektryczno-Elektronicznych
im. prof. Maksymiliana Tytusa Hubera w Szczecinie

logo_tme

filaldruzyna

Drużyna z Zespołu Szkół Elektryczno–Elektronicznych w Szczecinie (dawne TME) w składzie: Stanisław Kaup (3Tm), Przemysław Niemiec (4Tg), Mateusz Wróblewski (4Tm) i Adam Sulik (4Tn), prowadzona przez Pana dr. hab. Waldemara Potkańskiego, w dniach 22 i 23 kwietnia 2017 r. uczestnicząc w finałach MPDO pokonała uznane licea w Polsce by znaleźć się w gronie ośmiu najlepszych drużyn w kraju.

Rywalizacja w systemie oksfordzkim polega na debacie w odniesieniu do postawionej tezy, gdy jeden z zespołów broni powyższego założenia tworząc linię argumentacji, to drugi ma za zadanie obalić ten model stawiając argumenty przeciw. W marcowych eliminacjach zespół ZSEE zapewnił sobie awans do 1/16 finałów Mistrzostw Polski Debat Oksfordzkich i kwietniowe zmagania w finałach miały udowodnić, że drużyna ZSEE nie dostała się tam przypadkowo. Ten etap rozgrywek polegał na debacie i rewanżu z tą samą, uprzednio wylosowaną drużyną. Zawodnicy ze Szczecina wylosowali pojedynek z XIV LO z Warszawy, jednym z najlepszych w Polsce. Pierwszą debatę, której teza brzmiała: „Ludzie nie byliby w stanie uwierzyć w Boga bez możliwości poznania zła” nasi zawodnicy wygrali 20:8, będąc w opozycji, a w rewanżu zwyciężyli 15:12 również negując tezę: „Przedsiębiorca powinien mieć prawo zakazania swoim pracownikom eksponowania symboli religijnych.” Dalszy układ drabinki turniejowej ułożył się dla zawodników TME bardzo ciekawie, gdyż drużyna z gdyńskiego III LO to szkoła o wieloletniej tradycji, posiadająca również doświadczony zespół debatancki. Teza 1/8 finału brzmiała: „Polska nie potrzebuje Trybunału Konstytucyjnego”. Ciekawy i wywołujący dyskurs społeczny temat wymagał od każdego zawodnika, by ten wzniósł się na swoje krasomówcze wyżyny i poprowadził swoją drużynę do zwycięstwa. Po zaciętym boju wygrali zawodnicy ZSEE pokonując drużynę z Gdyni w stosunku 17:12. Dalszy etap rozgrywek połączył szczecińskich zawodników z LO II w Konina. Teza była bardzo trudna i brzmiała: „Rozwój robotyki niesie za sobą więcej zagrożeń niż szans”. Mimo, iż do debaty podchodzili technicy o zwycięstwie decydowały detale. Sędziowie określili tę rozgrywkę mianem najlepszej debaty fazy pucharowej. Jury przyznało zwycięstwo 14:16 dla konińskiej drużyny, argumentując, iż wynik trzeba rozpatrywać w kategorii remisu ze wskazaniem. Po wielu debatach zawodnicy ZSEE odpadli z MPDO w Poznaniu zajmując miejsce w najlepszej ósemce turnieju debat, w którym początkowo było 75 drużyn w skład których wchodziło 300 mówców z 15 województw. Ogromny sukces indywidualny osiągnął również Matusz Wróblewski, który w ocenie sędziów został wybrany piątym, najlepszym mówca w kraju. Taki wynik to najlepsze osiągniecie reprezentacji z województwa zachodniopomorskiego, w pięcioletniej historii MPDO. Mimo, że ZSEE to szkoła techniczna, której uczniowie kojarzeni są z naukami ścisłymi, pokazali, iż nie ma rzeczy niemożliwych i mogą rywalizować na równi z młodzieżą z najlepszych szkół w kraju (kształcących także w ujęciu humanistycznym), między innymi z Warszawy i Krakowa. Czekamy na kolejne sukcesy, bo mimo że drużyna składała się z trzech maturzystów, którzy kończą przygodę ze szkołą średnią, to mają godnych następców, gotowych powtórzyć tegoroczny sukces i być może sięgnąć po symboliczną ,,mównicę” – czyli najwyższe trofeum przyznawane zwycięzcom MPDO w Poznaniu.

2024-technikum-zloto.jpg
TECHNIKUM ELEKTRYCZNO-ELEKTRONICZNE IM. PROF. M.T. HUBERA w Szczecinie jest wśród 100 najlepszych techników w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu Techników PERSPEKTYWY 2024 i przysługuje mu tytuł "Złotej Szkoły 2024".

Partnerzy


Patronat:


TVP
enea

azoty.png

Copyright ZSEE/TME 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.